Saturday, January 26, 2008

TI DO TE MBETESH PERHERE ME NE

NA PERCOLLE PER NE RRUGE, O BABI
NA PERQAFOVE,
KUR U KTHYEM TE KERKUAM NE C'DO KEND TE DHOMES
POR S'TE GJETEM.
KU ESHTE BABI? KU KA SHKUAR ?
MOS KA SHKUAR NE PUNE?
ASKUSH NUK PERGJIGJET
NA THANE SE ISHE I SEMURE
POR JO SE ENGJUJT TE KISHIN MARRE.

S'LEJOJ ASKUSH TA MARRE BABIN TIM AI ESHTE I IMI , ESHTE I YNI
FILLOVA TE ULERAS.
O BABI ZGJOHU TE LUTEM, JAM UNE
PSE NUK MI KTHEN PUTHJET?
PSE JE KAQ I FTOHTE?
PSE JE ZBEHUR?
PSE NUK ME FLET
PSE, PSE, PSE???
MOS VALLE TE KA KAPLUAR NDONJE GJUME I RENDE?!
JO, JO TI KURRE NUK KE FLEJTUR, GJITHMONE NATEN E BEJE DITE...


PSE ASKUSH NUK ME FLET
E SHOH VELLAN DUKE PRANUAR INEKSIONE PER QETESIM
NENA E ULUR NE NJE KEND DUKE VAJTUAR

CFARE KA NDODHUR KESHTU?
JO BABI, JO TI NUK DO TE NA LESH.
PA PRITUR TE VESHI DIKUSH ME PERSHPERITI
KISHTE NJE ZE TE EMBEL
"JAM UNE ENGJELLI"-ME THA
"BABI DO VIJ ME MUA"
JO, JO FILLOVA TE BERTASE
KE DO TA PERQAFOJ UNE,
KE DO TA PRES ME PADURIM NGA PUNA,
KUJTE DO TI ULEM NE PREHER,
KUSH DO TE ME KESHILLOJ,
KUJT DO T'IA TREGOJ SEKRETET'
KUJT ME TREGO,
"MOS FOL ASHTU"- MA KTHEHU ENGJELLI
"BABI PERHERE DO TE JETE ME JU,
A E DIN PSE E LARGOJ NGA KJO BOTE,
SEPSE AI MERITON NJE JETE ME TE QETE DHE ME TE LUMTUR
KA PUNUAR KAQ SHUME KETO VITE
KA NEVOJ TE PUSHOJE
EHU SHUME KUSH ENDERRON TE SHKOJ NE ATO SARAJE
POR JO C'DO KUSH SHKON".

PASI ENGJULLI U LARGUA
UNE MBLODHA VETEN DHE U AFROVA TE NENA DHE VELLAI
MOS QANI E MOS VAJTONI
SE ME LOT DHE E ME VUAJTJE BABIN SE GEZONI
NE DUHET TE JEMI KRENAR ME TE
TASH ME MISH E ME SHPIRT DUHET ANGAZHUAR
QE CDO DESHIR E TIJ TA REALIZOJME


PO, PO AI DO TE JETE PERHERE ME NE
SEPSE CDO FJALE E SHKRUAJTUR DHE CDO LIBER I BOTUAR
ESHTE FJALE ZEMRE QE AI KA PER TE NA E TREGUAR

No comments: