Sunday, January 20, 2008

Dibra e Madhe- Te dua shume
I degjoja shpesh me te moshuarit kur thonin: "Sa me larg vendlindjes te jesh aq me shume ja din kimetin", atehere qeshesha sepse nuk e kisha provuar...Sot edhe pse nuk jam edhe aq larg saj, te theme te drejten me mungon shume, me mungon cdo lagje, cdo banor dhe mehall e Dibres sime.

Puna nuk me leshon qe sa here te dua te shkoj, ndoshta nga njera ane eshte mire sepse e vertetoj peshen e qytetit tim. Po, po peshon aq shume saqe s'besoj edhe arri te peshoj aq...
Per momentin jetoj ne Shkupe, besoni se sa here me shkon mendja te mergimtaret tane ne Amerike, them o Zot, cfare barre te rrend paskan
ne stomak ata, tash shume mire i kuptoj edhe ata ,askush nuk ik prej qejfi...Si Dibra jone askund skemi per te gjetur, jo jo.
Ajo qe me brene me shume eshte se pse ky qytet i pasur natyror, nga viti ne vit te boshatiset?. Pse pikerisht Dibra e jone? Ka shume qytete???
Eh ky realitet po na e ze frymen...


Per te gjithe ata qe nuk kane degjuar per kete qytet, mund te informohen nga une apo nga web faqja e Dibres.
Une do te mundohem qe me ca fotot tu a sjell kete qytet ne shtepit tuaja.
E sigurte jam se do te mahniteni me fotografit, ka pejsazh shume te pasur natyror.
S'na ngelet gje tjeter vetem te shpresojme se nje dite te gjithe do te kthehemi ne Dibren tone. Le te shpresojme...


2 comments:

dibrane said...

mirdita dibrane

me te vertet me dibren ska, esht nji qytet mjaft i bukur, esht vendlindja jone... sa her me mer malli per dibren tone te dashur.

te pershendet nji dibrane nga gjermania
dibra e madhe - te dua shume

Labinot Marku said...

Hej si kalove Rrina me te vertet rastesisht tu kerko fofotgrafi te Dibres e klikova ne blogun tand. Shume me pelqeu se si e kishe perpilo tekstin per Dibren sidomos kor je jashte Dibre.

Te deshiroj suksese edhe te fala Neritanit

Labinot Marku