Sunday, January 13, 2008

Me 23 shkurt do te mbahet Festivali i Shkupit, ndersa fituesi do ta perfaqesoj Maqedonine ne Evrosongun ne Beograd

Ne Metropol Arenen prane Panairit te Shkupit, me 23 shkurt do te mbahet Festivali i Shkupit, ku do te garojne 21 kompozime. 15 kompozime i ka perzgjedhur juria e festivalit dhe 6 jane shtese, vetem e vetem per ti dhene shkelqim dhe kualitet festivalit te sivjeme, u informua ne preskonferencen per shtyp.

"Perzgjedhja nuk ka qene e lehte por sidoqofte kryesorja eshte se nuk kemi patur presion", informuan perfaqsuesit e festivalit.
Kete vit ne festival do te konkurrojne edhe kengetar shqiptar si : Tuna, Adriani, Agoni dhe Big Mama.

Ne pyetjen se pse festivali mban pikerisht emrin " Festivali i Shkupit", kur fituesi do ta perfaqesoj tere Maqedonine e jo vetem kryeqytetin. Drejtori i festivalit Valentino Skenderoski tha:" Festivali e mban kete emer vetem e vetem per tu vazhduar tradita e Festivalit te Shkupit".

Sipas tij, ne festivalin qe pritet te jete "Show televiziv bashkohor", votimi nuk eshte vendosur akoma se si do te jete, ajo qe eshte e sigurt eshte votimi telefonik.

Festivali do te emitohet drejtperdrejt nga Televizioni Shtetrore.
Ndersa fituesi i festivalit do ta perfaqsoj Maqedonine ne Evrovizionin e sivjem ne Beograd.

No comments: