Sunday, March 16, 2008

Shpërthim shkatërrues pranë Tiranës. 5 të vdekur, 243 të plagosur. Evakuohen banorët e disa fshatrave

Lemeria e paralajmëruar

Mesdita e djeshme ka rezultuar fatale për të paktën pesë persona që kanë humbur jetën, teksa në mënyrë të papritur ambientet e repartit ushtarak në Gërdec të Vorës janë bërë qendër e shpërthimit të municioneve që ndodheshin aty për t‘u shpërbërë. Rreth orës 12:00, në repartin ushtarak, i cili ndodhet jo shumë larg autostradës Tiranë-Durrës, për arsye që ende nuk dihen ka ndodhur një shpërthim i fuqishëm, i cili ka shkaktuar dëme njerëzore dhe materiale deri në Vorë dhe në disa biznese që ndodhen përgjatë autostradës. Sipas burimeve jozyrtare, në momentin e shpërthimin në repart ishin ndodheshin 110 punëtorë, por për fat të mirë kanë qenë në kohën e pushimit dhe kjo e ka ndihmuar një pjesë të mirë të tyre të largohet me dëmtime të lehta.

Deri në orët e vona të mbrëmjes zyrtarisht ishte konfirmuar vdekja e pesë personave, identiteti i të cilëve gjithsesi nuk ishte bërë publik. Por të gjitha gjasat janë që ky numër të rritet ndjeshëm në orët në vazhdim, e veçanërisht në momentin kur shpërthimet do të pushojnë dhe do të jetë e mundur të bëhet një verifikim i saktë i situatës në vendngjarje. Ndërkaq, numri i të plagosurve dhe të lënduarve ka qenë më i madh dhe ka kaluar 200. Përveç një pjese të punëtorëve që ishin në repart në momentin e shpërthimit, janë plagosur edhe banorë të fshatit Gërdec, si dhe banorë të Vorës, ku shpërthimi është përjetuar si një tërmet. Viktima janë bërë edhe pasagjerët e një autobusi që udhëtonte drejt Durrësit, si dhe disa persona të tjerë që kanë qenë duke kaluar me automjetet e tyre në atë pjesë të autostradës që është më afër repartit ushtarak. Mjaft banesa të Gërdecit janë dëmtuar rëndë dhe po ashtu dëmtime materiale, si thyerje xhamash dhe shkatërrime vetratash ka pasur deri në një rreze prej 5-8 kilometrash në fshatrat Maminas dhe Radë. Ndërkaq, një situatë paniku ka mbizotëruar përgjatë gjithë ditës në të gjitha zonat e banuara rreth vendngjarjes.

Motivet e tragjedisë janë ende mister. Sigurisht që pista më kryesore e dyshimeve është ajo e një gabimi njerëzor gjatë procesit të çmontimit, por vjetërsia e municioneve që gjendeshin në këtë repart lë shteg edhe për të tjera pista. Ajo që dihet me siguri është se reparti ushtarak është ndërtuar në kohën e sistemit komunist dhe ka funksionuar si i tillë për rreth 40 vjet. Gati një vit më parë ai ishte kthyer në një qendër për çmontimin e municioneve luftarake. Këtu mblidheshin municione, kryesisht të vjetëruara dhe të dala jashtë përdorimit nga të gjitha repartet ushtarake të vendit dhe më pas një firmë e kontraktuar nga shteti merrej me procesin e çmontimit të tyre. Sipas burimeve zyrtare në këtë qendër, që prej hapjes së saj janë demontuar rreth 6500 tonë municione luftarake. Lidhur me sasinë e municioneve që ndodheshin aty, burimet thanë se ai arrinte deri në 3 mijë tonë predha të kalibrit 100-152 mm. Në repart punonin rreth 300 punëtorë, burra dhe gra, të cilët ishin banorë të fshatrave përreth.

No comments: