Thursday, December 27, 2007

Femija ne dhomen e prinderve

Prinderit nuk e dine se nderkohe qe ata kryejne marrdhenje seksuale, foshnja qe ndodhet ne te njejten dhome me ta eshte ne simbioze te plote me nene dhe babain me te gjithe impulset e veta, dhe se kjo gje eshte po aq e vlefshme, madje edhe me shume kur ajo ne gjume. Kjo ndodh pasi femija eshte ne komunikim fusional me njerezit qe e rrethojne. Nga eksperimentet e kryera eshte pare se kur njeriu fle, me hipnoze, mund te mesoj gjithcka. K njerez qe vullnetarisht kane arritur te mesojne gjuhet te huaja ne gjume, vetem duke degjuar kaseta... Ne gjume, ne jemi akoma me receptiv sesa kur jemi zgjuar. Ne rastin e bebit, impulset e tij mbiaktivizohen ne momentin kur prinderit kryejne marrdhenje. Ne menyre te pandergjegjshme ndjesit deshirore te tij veprojne, dhe kerkojne qetesim ne njefare menyre: qofte me kenaqesi fizike, qofte me kontakt te ngrohte trup me trup.
Me siguri qe e njejta gje ndodhte kur femija ndodjej ne bark te nenes, in utero, sepse qenia njerzore egziston qe aty, ne fetus, me gjithe libidon e vet, dhe varet plotesishte nga reagimet e humorit dhe qarkullimit te gjakut te nenes se tij, qe sipas rastit, ose e pershpejtojne, ose e ngadalsojne jeten e tij vegjetuese. Neper disa qytetrime, gruaja nuk kryen marrdhenje qe nga momenti qe eshte shtatzene dhe derisa te heq femijen nga gjiri.Kjo sidomos ndodh ne shoqerit poligame.
Duhet ta keni parasysh se nemomentin kur prinderit bejne dashuri ne prani te femijet , edhe femijes do ti lind deshira per nje gje te tille.
Bebi zgjohet, do te pije, urionon ose del jashte, nderkohe qe kjo gje i ndodh zakonisht naten. Ai nis e qan dhe ka nevoj per kujdesje ose fjale qetesuese. Por, edhe ne qoftese nuk reagon, ai vuan ne gjume, ne nje menyre arkaike, afektive, imagjinare, ku ndodhet krejtesishte i shtrire midis dy prinderve, te cilet nuk i dallon dot nga njeri-tjetri, qe jane per te si nje i rritur me dy koka qe kujdesen per te, une-babai-nenea, treshja e deshirave ne saj te te cilave ai eshte konceptuar.
Shume shpejt femija e dine ( ose me mire te themi se gjejne me intuite) se c'ndodh: femija dine cdo gje ne meyre te pandergjegjshme. Qe nga momenti kur gjerat thuhen me fjale dhe u pergjigjen pyetjeve te tyre, femijet i pranojne faktet, se paku pergjysem.

No comments: