Friday, February 13, 2009

Dashuroni cdo ditë


Duhej te vdiste nje prift I dashuruar me nje vajze dhe miliona njerez te perpiqeshin qe ti jepnit dashurise me shume kohe me shume perkushtim dhe ta emertonin diten e saj me emrin e nje prifti kur dikur vete prifterinjte e ben tabu dashurine duke u bere murgjer.
Per muslimanet e zgjuar dhe per ato qe e pranojne llogjiken si udheheqje te tyre do iu kerkoja qe ti shikonit pak keto fjale me vemendje me te madhe.Duke I thene jo Shen Valentinit kesaj feste kur me shume ka c'nderime imoralitet etj si keto.
Shume prej nesh e shpalosim ne kete dite fantazite tona shpalosim idete japim maksimalen qe kjo dite te jete sa me e bukur dhurojme dhurata falim dashuri me shume se cdo here ,Pra kjo eshte dite e cila memoria jone e ruan ne kujtimet e saj me te bukura.

Sadifaksioni qe ju vjen njerzve nga kjo dite eshte se ne kete dite njeriu jep shume me shume se cdo dite tjeter dhe kjo me vone partnereve I sjelle sadifasksion sepse ato ne jeten e perditshme marrin si shembull kete dite dhe pastaj ngelin te zhgenjyer nga ditet e tjera qe kalojne.
Koha këtë herë nuk ka prirë për mirë. Shën Valentini në kryeqytet është festuar jo shumë bujshëm, nën një mot të ftohtë e me reshje të shumta shiu. Por pavarësisht kësaj, lëvizjet nuk kanë munguar, paçka se nuk kanë sjellë në Shkup një aromë të vërtetë festive. Ndryshe nga një vit më parë, kur bulevardi kryesor ishte i tejmbushur nga radhë pafund njerëzish me destinacion kodrat e liqenit, këtë 14 shkurt vendprehja e shumicës së të dashuruarve nuk qe një alternativë e mirë feste. Ndonëse nostalgjikët “guxuan” të bënin ritualin e radhës edhe në shi.

Ka radhitur koshat e luleve që në orën 07.00 të mëngjesit. Veshur me një meshinë të zezë, mbështjellë me një shall të verdhë, hedhur edhe sipër kryeve, ka pritur të parët blerës të luleve për ditën e të dashuruarve. Zhgënjimi ka ardhur sakaq. “Nuk ka pasur shumë punë. Vjet kujtoj të kem shitur lule pa fund”,- thotë Vitorja, e cila është më pak se 40 vjet dhe prej më shumë se 5 vitesh merret me tregtimin e luleve. Biznes që siguron të ardhurat për familjen e saj. Lule të ndryshme, karafila e trëndafila që sundojnë nëpër kosha. Por nuk mungojnë edhe të tjerat. Tulipanë, margarita, zambakë. Nuk kanë munguar edhe surprizat, si bizhut apo veshje. “Janë shitur shumë bizhuteri, të blera si nga femrat, ashtu edhe nga meshkujt”,- thotë shitësja e një dyqani.. Në morinë e dhuratave të zgjedhura sipas gustos, nuk kanë munguar biankeritë intime. Më tradicionalët, e kanë mbyllur historinë e dhuratave me lule e me një drekë diku jashtë shtëpisë. Të tjerë, kanë preferuar që kujtimit të kësaj date t’i shtojnë një darkë nën dritën e qirinjve.
Të dashurojmë cdo dite e jo vetëm një herë në vitë ishte mesazhi I të dashuruarve në ditën e Shën Valentinit..

Saturday, January 10, 2009

Ëndrra e kahmotshme për familjen Murtezani nga fshati Semenisht i Shkupit u bë realitet.

Në edicionin e dytë të emisionin “Lotë dhe gëzim”, e prezentuam familjen Murtezani nga fshati Semenisht…
Kryefamiljari Nexhati ka 4 fëmijë ku tre prej tyre nuk ecin. Ai detyrohet që të le punën vetëm e vetëm që tu përkushtohet fëmijëve sepse ata e kanë mëse të nevojshme ndihmën e të atit.
“Zoti ka dashur që ne të mos ecim, por megjithatë jemi të shëndosh psiqikisht”, u shpreh djali më I madh Nehati, duke vijuar “Nëse ri kot doemos e kam të mërzitem, prandaj kohën e kaloj duke lexuar libra fetar”.
Behari dhe Sevdili pohojnë se ata mësjnë mjaftë prej vëllahut më të madh Nehatit, sepse ai mundohet që cdo gjë që e lexon t’ua përcjella atyre.Jeta për familjen Murtezani nuk është e lehtë ata jo vetëm që janë të sëmurë por edhe gjëndja sociale nuk u premton shumë.
Ata madje në emisionin “Lotë dhe gëzim” e treguan ëndrrën e tyre dhe dita ditës shpresojnë që ajo të bëhet realitet , “Dhashtë Zoti që të na sigurojnë karroca elektronike, sepse vetëm atëherë do të mund ta shijonim botë jashtë shtëpisë”.
Menjëherë pas emisionit pos interesit të qytetarëve për të ndihmuar këtë familje, reagoi edhe Ministri I punës dhe politikës sociale, Xhelal Bajrami.
Ai familjes Murtezani I dërgoi veshmbathje, ushqim, kompjuter etj, ndërsa një javë pas vitit të ri 2009, ëndrrën ua bëri realitet. Karrocat tashmë I kanë në shtëpin e tyre…
“Kjo është dita më e vecantë e jetës sime”, tha I emocionuar Nehati.

Thursday, January 8, 2009

INVESTONI NЁ LUMTURINЁ TUAJ DHE PAÇIT ÇASTE TЁ SHKЁLQYERA NЁ 2009-ën!

Shko me qetësi në mes të zhurmës dhe nxitimit dhe mos harro se çfarë paqe mund të ketë në qetësi. Dhe për aq sa është e mundur, pa rënë poshtë, të jesh në ujdi me të gjithë njerëzit. Thuaje të vërtetën tënde qetazi dhe qartazi dhe dëgjoi të tjerët, madje edhe torollakët dhe injorantët, ata po ashtu kanë diçka për të thënë. Shmanguni njerëzve të zëshëm dhe agresivë, ata shpirtit tonë i sjellin pezm. Nëse e krahasoni veten me të tjerët, bëheni mburracak dhe i paafrueshëm, sepse, gjithmonë do të ketë njerëz më të mëdhenj dhe më të vegjël se ti. Kënaqu me arritjet e tua, si dhe me planet e tua. Mbaje interesimin për profesionin tënd, sado i thjeshtë të jetë ai. Ёshtë një pasuri e vërtetë në ndërrimin e fateve të kohës. Të kesh kujdes në punët tua fitimprurëse, se bota është plot dredhi. Dhe mos t’ua mbyllë kjo sytë për të parë virtytin. Merre me mirësi përvojën e jetës, gjersa me hirësi i lë anash gjërat e rinisë. Ushqeje fuqinë e shpirtit që të jetë mburojë në fatkeqësi të papritura. Por mos e mundo veten me fantazi. Shumë dyshime lindin nga lodhja që e tejkalojnë disiplinën e shëndoshë, bëhu i butë me veten. Ti je person i universit dhe nuk ke më pak të drejtë për të qenë këtu se sa drunjtë dhe yjet e gjithçka tjetër që ndodhet në këtë mes. Të jesh në paqe me Zotin. Çfarëdo qofshin punët dhe dëshirat e tua dhe konfuzioni i zhurmshëm i jetës, ruaje paqen e shpirtit tënd. Dhe me gjitha dredhitë, mundimin dhe ëndrrat e thyera, përpiqu të jesh i lumtur.
Nuk do ju uroj fat, dashuri e suksese sepse të gjitha mund t’i arrini me përpjekjet tuaja dhe jo nga urimi im. Qofshit mirë me shëndet këtë vit dhe ecni përpara. Keni kohë 365 ditë për t’ia plotësuar vetes dëshirat. Dhe mos u ankoni :)…..sepse koha është një prej artikujve të rrallë në këtë botë që shpërndahet baraz për të gjithë, askush nuk merr më shumë se tjetri. Ne të gjithë kemi 24 orë në dispozicion dhe askush nuk mund të bëjë asgjë për t’i shtuar këto minuta pa marrë parasysh se sa i fuqishëm është. Uroj t’a shfrytëzoni maksimalisht, për ju dhe për njerëzit që ju rrethojnë!

Wednesday, January 7, 2009

Dashuria e parë mund të zgjas gjithë jetën

Shkencëtarët amerikanë pas hulumtimeve që kanë bërë te ciftet që janë në lidhje më shumë se 20 vite kanë konkluduar se dashuria e parë mund të zgjasë gjithë jetës,.
Ata e kanë skenuar trurin e cifteve dhe kanë dëshmuar se ato reagojnë sikur të jenë në muajin e parë të mjaltit.Rezultatet dëshmojnë se 10 përqind e “cifteve të gjelbërta” e kanë pasur reagimin e ngjajshëm kimik në tru me ata që kanë qenë në fillim të lidhjes, pasi u është treguar fotografija e personit me të cilin janë në lidhje

Veterani Ostreni në krye të shtabit të BDI-së
“BDI në mbledhjen e radhës së Kryesisë të Këshillit të Pëgjithshëm të mbajtur me 6 janar 2009, vendosi që të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme vendore 2009”, thuhet në komunikatë.
Kryesia e kësaj partie ka zgjedhur për kryetar të shtabit qendror zgjedhor të partisë, Gëzim Ostrenin, i cili ushtron edhe postin e sekretarit të përgjithshëm të BDI-së.
Ostreni për të dytën herë është zgjedhur shef i shtabit zgjedhor të BDI-së prej se kjo parti merrë pjesë në zgjedhje në Maqedoni.